Czy czujesz, że ci nie idzie? Jesteś w miejscu, w którym tak bardzo chciałaś się znaleźć, ale… niespodziewanie zaczyna cię to męczyć? Też byłam zaskoczona, kiedy pierwszy raz doszłam do wniosku, że mój zapał do tworzenia logo się chyba… wypalił.

Już od dłuższego czasu mocno zastanawiam się nad tym, czy to co robię teraz, jest tym, co nadal cieszy mnie tak samo, jak kiedyś. Identyfikacja wizualna jest moją miłością jeszcze z czasów szkolnych, natomiast… Okazuje się, że nie jedyną rzeczą, której chciałabym poświęcić zawodową część życia.

Problem w tym, iż przyswoiłam sobie myślenie, że jak już się w tym kierunku wykształciłam, poświęciłam swój czas i podjęłam decyzję o projektowaniu logo, to muszę się tym zajmować do emerytury.

Czy to jest właściwe podejście? Tak się złożyło, że temat sam przyciągnął do mnie w internecie odpowiednie artykuły, które pomogły mi wyrobić sobie zdanie na ten temat. Być może ktoś z was również potrzebuje podobnej motywacji.

Jak identyfikować i realizować swoje pasje w życiu – Pierwszy tekst, na który trafiłam, kiedy nawiedziły mnie myśli o dokonaniu rewolucji w swoim życiu zawodowym. Artykuł jest w języku angielskim, mówi o tym, że różne pasje można łączyć i realizować jednocześnie. Poza tym ciężko dokonywać zmian i podążać za swoimi zainteresowaniami, kiedy zbyt skupiamy się na tym, ile pieniędzy na nich zarobimy. Realizowanie pasji nie zawsze musi oznaczać zarabianie na niej, a przynajmniej nie od razu. To cenna myśl.

Talent nie wystarczy, czyli co jest potrzebne, żeby rozkręcić kreatywny biznes? – Gosia Zimniak pisze między innymi o elastyczności, czyli umiejętności dostosowywania się do zmieniających się naszych zainteresowań. Ta myśl zapaliła lampkę nad moją głową. Poczułam się, niczym odkrywca zaginionego skarbu!

Kiedy w pracy z klientem najbardziej przeszkadza klient…

Problemem w pracy na swoim może okazać się poukładanie relacji z klientami. Z tego, co zaobserwowałam, to jakoś tak jest, że w pracy na etacie jak coś z klientem nie idzie, to przejmujemy się tym w inny sposób. No bo jest szef, który w głównej mierze bierze odpowiedzialność, bo standardy obsługi klienta w firmie są z kosmosu, bo ostatecznie mogę się zwolnić i co mi tam zależy. Nawet, jeśli zajmujemy się bezpośrednią obsługą klienta, zawsze możemy na coś zrzucić winę, jeśli coś nie poszło.

Własna działalność oznacza radzenie sobie z trudnymi klientami w całości od A do Z samodzielnie. Teraz to my jesteśmy szefami i sami ustalamy standardy obsługi klienta. Co robić, żeby poukładać sobie tą działkę tak, aby minimalizowała straty (zarówno finansowe jak i emocjonalne)? Odpowiedź znajdziecie we wpisie Jak rozpocząć współpracę z klientem, żeby uniknąć problemów? Znajdziecie w nim sporo podpowiedzi, jak się zabezpieczyć na wszelkie niespodziewane wypadki, a uwierzcie mi, takich wypadków potrafi się zdarzyć sporo, szczególnie jeśli nie ustalimy reguł gry na samym początku.

I jeszcze te zdjęcia do internetów!

Wyzwaniem w pracy online może też być dokumentowanie jej na zdjęciach i publikowanie interesujących materiałów w mediach społecznościowych. Szczerze mówiąc, mnie do tej pory wychodzi to różnie i robienie własnych zdjęć jest moją zmorą. Całe szczęście trafiłam na Kobiecą Foto Szkołę! Polecam ją w całości wszystkim, którzy poszukują praktycznych informacji przedstawionych w przystępny sposób i możliwych do zrealizowania w domu.

To wszystko mnie przytłacza… Może odpocznę?

Na koniec wrócę znów do Jacka Kłosińskiego i jego wpisu Prokrastynacja – dlaczego odkładasz na później i co z tym zrobić. Jak się okazuje, problem z odkładaniem na później jest całkiem powszechny i przez to wiele osób nie realizuje swoich planów, nawet jeśli bardzo tego chcą. Ze mną też się tak porobiło. Choć w głowie mnóstwo pomysłów i zapału, by coś zmienić, rozbudować, to jakoś tak nie chce samo się przekształcić w działanie. A przynajmniej nie takie szybkie i sprawne, jakbym tego oczekiwała. Dlatego taki kopniak motywacyjny jest cały czas aktualny i potrzebny.

Podsumowując:

Czy to oznacza, że już więcej nie zaprojektuję logo? Nie. To nadal główna dziedzina, którą się zajmuję. Jeśli więc myślisz nad napisaniem do mnie maila w tej sprawie, nie masz się czego obawiać 🙂 natomiast wiem, że będę ewoluować w innych interesujących mnie kierunkach i kto wie, dokąd mnie to zaprowadzi?

Jesteś w trakcie zmian zawodowych? A może znalazłaś inne ciekawe linki w sieci? Podziel się czymś motywującym w komentarzu!