Zalety pisania bloga dla początkującej blogerki

zalety pisania bloga

Aby przetrwać początki blogowania i nie dać się zniechęceniu, warto myśleć o tym, jakie są zalety pisania bloga już na samym początku. Poniżej przedstawię ci kilka zalet, z których możesz się cieszyć już jako początkująca blogerka.

Jako początkująca lub przyszła blogerka pewnie odwiedzasz różne blogi i podziwiasz dziesiątki komentarzy pod wpisami, liczby odsłon o czterocyfrowej wartości, setki fanów na Facebooku, Może myślisz sobie: „Też bym tak chciała! Co ona robi, że jest taka popularna w sieci? Ja nigdy nie dojdę do takiego poziomu blogowania…”. Czasem to myślenie przytłacza cię i przygnębia. Zapominasz, jakie są zalety pisania bloga i nie masz sił do tworzenia kolejnych postów.

Musisz wiedzieć jedno: to, że inna blogerka zarabia teraz na swoim blogu pieniądze na płatne reklamy i ma świetnie stworzony szablon bloga przez projektanta, nie oznacza, że tak było od samego początku. Każda z nas kiedyś zaczynała. Kiedy znane blogerki opowiadają o swoich początkach, nieraz wspominają, że nie było łatwo. Blog prowadziły na darmowej platformie, z kiepskiej jakości fotografiami. Wypracowanie własnej tematyki zajęło im niekiedy sporo czasu. Jednym rozwinięcie bloga zajęło rok, innym nawet kilka lat.

Inwestycja w blog jest długoterminowa i nie można oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Łatwo się mówi i równie łatwo zapomina. Jeśli tak masz, to zapisz sobie te słowa w widocznym miejscu!

Inwestycja w blog jest długoterminowa i nie można oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Click To Tweet

Teraz zamknij karty w przeglądarce z popularnymi blogami, którym zazdrościsz i spójrz na swoje miejsce w sieci. Jakie zalety pisania bloga możesz dostrzec, żeby się nie zniechęcić i przejść swój początek blogowania?

Zalety pisania bloga dla początkujących

Twój post dotarł na Facebooku do 100 osób/zyskał na blogu 2 nowe komentarze nie będące SPAMem – to już coś! To 100 osób więcej, które zobaczyły, że coś robisz. Gdybyś  w ogóle nic nie publikowała, nie byłoby nawet tej setki. Oklepane, ale prawdziwe!

Zamknęłaś już 3 blog i rozpoczynasz pisanie nowego – ja też! Czy można to potraktować jako zaletę pisania bloga? Poszukiwanie swojej drogi i najlepszej dla siebie tematyki też musi potrwać. Jeżeli masz kilka pomysłów i wiele treści do przekazania, nie od razu możesz dotrzeć do tych, które będą najlepsze na twojego bloga. Co prawda częste zmiany mogą zniechęcić część czytelników, ale kiedy trafisz na swoją niszę, zdobędziesz ich znacznie więcej! Tymczasem staraj się wprowadzać wszelkie zmiany stopniowo. Jeśli masz na to czas, równolegle rozpocznij kilka projektów i obserwuj, do czego ciągnie cię najbardziej i co przynosi najlepsze efekty.

Poznajesz blogosferę – kiedy rozpoczynałam pisanie pierwszego bloga jakieś trzy lata temu, kompletnie nie miałam pojęcia, jak się zachowywać w blogosferze i co w ogóle można osiągnąć za pomocą prowadzenia bloga. Dopiero pochłanianie treści o blogowaniu oraz przyglądanie się innym blogom zrodziło w mojej głowie wizję tego, co tak naprawdę chcę robić w sieci i jak to mogę pokazać. Nie ma co zazdrościć innym, ale raczej uczyć się na ich przykładach!

Nie zazdrość popularnym blogerkom, ale ucz się z ich przykładów. Click To Tweet

Rozwijasz wiele umiejętności – pomimo małej liczby odbiorców ty i tak zyskujesz wiele: masz nowe zajęcie, o którym dużo myślisz, uczysz się systematyczności, planowania, robisz więcej, bo tworzysz teksty, fotografie, obmyślasz strategię rozwoju swojego bloga. Nawet, jeśli niewiele osób to widzi, ty ciągle inwestujesz w siebie. To bezcenne zalety pisania bloga!

Zajmujesz się tym, co kochasz, odkrywasz siebie – jeżeli masz wrażenie, że miotasz się w tematyce swojego bloga i ciągle coś nowego przychodzi ci do głowy, to… bardzo dobrze! Potraktuj to jako okazję do wejrzenia w głąb siebie i odkrycia tego, czego być może jeszcze nie wiesz o sobie. Oczywiście nie usprawiedliwiaj tym przy okazji swojego nadmiernego niezdecydowania – nie ma co popadać w skrajności.

Masz hobby – blogowanie może cię oderwać od standardów szarego dnia! Masz zainteresowania, które dzięki blogowaniu rozwijasz. W blogosferze odnajdujesz inne blogi, na których dowiadujesz się ciekawych rzeczy. Nawiązujesz kontakty z tymi, którzy robią coś ciekawego i doceniają to, co ty oferujesz. To rozwija i nadaje życiu koloru.

No to jak? Dalej marudzisz czy bierzesz się do roboty?

Podziel się w komentarzu, jakie zalety pisania bloga Ciebie zachęcają do pracy!

To ja, Weronika

Nazywam się Weronika Labisko. Jestem plastykiem i grafikiem. Od 2015 roku zajmuję się projektowaniem graficznym. Moim celem jest tworzyć piękne logo i pomagać w kreowaniu pozytywnego wizerunku markom, które stawiają na najwyższą jakość.